Od 29.01.2022 r. obowiązują nowe zasady dotyczące zatrudnienia cudzoziemców w ramach tzw. procedury uproszczonej, zwanej także "procedurą oświadczeniową". Procedura ta pozwala wykonywać pracę w Polsce bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę.
Warunki, jakie muszą być spełnione, aby móc skorzystać z procedury uproszczonej:
- Cudzoziemiec musi być obywatelem jednego z 5 państw: Ukrainy, Republiki Białorusi, Republiki Gruzji, Republiki Armenii, Republiki Mołdawii.
- Praca cudzoziemca nie może być związana z działalnością sezonową określoną następującymi kategoriami PKD (wg rozporządzenia do pobrania tutaj).
- Okres wykonywania pracy nie może być dłuższy niż 24 miesiące, niezależnie od liczby podmiotów powierzających temu cudzoziemcowi wykonywanie pracy.
- Opłata – 100 zł za każde oświadczenie.
Podmiot (pracodawca) powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi składa w oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy w urzędzie właściwym ze względu na siedzibę podmiotu (dotyczy podmiotów posiadających wpis w rejestrze KRS) lub miejsca stałego pobytu - zameldowania na pobyt stały (dotyczy osób fizycznych, w tym osób prowadzących działalność gospodarczą, posiadających wpis do ewidencji działalności CEIDG).
Oświadczenie wraz z załącznikami należy złożyć elektronicznie WYŁĄCZNIE poprzez portal usług elektoronicznych PSZ
W przypadku braku kwalifikowanego podpisu elektronicznego wniosek można podpisać podczas odbioru wpisu do ewidencji w pokoju nr 12 (I piętro) przy ul. Strzegomskiej 7 w Jaworze.
Oświadczenie wraz z załącznikami należy złożyć elektronicznie WYŁĄCZNIE poprzez portal usług elektoronicznych PSZ
W przypadku braku kwalifikowanego podpisu elektronicznego wniosek można podpisać podczas odbioru wpisu do ewidencji w pokoju nr 12 (I piętro) przy ul. Strzegomskiej 7 w Jaworze.
Załącznik nr 1. Dowód wpłaty 100 zł na każdego cudzoziemca – Ważny dowód wpłaty powinien zawierać w tytule: imię nazwisko cudzoziemca, nazwę podmiotu dokonującego wpłaty, oświadczenie o powierzeniu pracy.
Wpłat można dokonywać jedynie na konto odbiorcy: nr rachunku (PKO Bank Polski) 97 1020 5226 0000 6402 0869 6611 Starostwo Powiatowe ul. Wrocławska 26 59-400 Jawor tytuł przelewu: imię i nazwisko cudzoziemca, nazwa pracodawcy, + dopisek "oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi" . |
Załącznik nr 2. Kserokopia ważnego dowodu osobistego lub wpis do bazy Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej
Załącznik nr 3. Kserokopia wypełnionych stron dokumentu podróży cudzoziemca (lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość) – jeżeli cudzoziemiec przebywa na terenie RP;
Załącznik nr 4. Kserokopia stron dokumentu podróży z danymi osobowymi cudzoziemca – jeżeli cudzoziemiec przebywa poza terytorium RP.
Załącznik nr 5. Oświadczenie pracodawcy o niekaralności w związku z okolicznościami, o których mowa w art. 88z ust. 5 pkt 1–6 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (automatycnie składane wraz z oświadczneiem przez portal PSZ). Oświadczenie o niekaralności podpisuje wyłącznie podmiot powierzający pracę cudzoziemcowi, niezależnie od złożonego pełnomocnictwa.
Załącznik nr 6. Jeżeli w imieniu podmiotu występował będzie pełnomocnik – pełnomocnictwo potwierdzone notarialnie (lub jego odpis) lub udzielone przez pracodawcę osobiście w siedzibie Urzędu w pokoju nr 12, przy ul. Strzegomskiej 7 w Jaworze (wzór pełnomocnictwa do pobrania tutaj), zgodnie z Art. 33 Kodeksu Postępowania Administracyjnego (t. j. Dz. U. z 2021 r. poz. 735 z późn. zm.).
Powiatowy Urząd Pracy wpisuje oświadczenie do ewidencji oświadczeń w ciągu 7 dni roboczych od dnia otrzymania kompletnego i bezbłędnie wypełnionego oświadczenia, zaś w sprawach wymagających postępowania wyjaśniającego – w ciągu 30 dni.
UWAGA: złożenie niekompletnego oświadczenia lub bez kompletu załączników będzie skutkowało wezwaniem do uzupełnienia braków formalnych. Nieuzupełnienie braków w przewidzianym terminie spowoduje pozostawienie sprawy bez rozpatrzenia.
Pracodawca powiadamia pisemnie Urząd o:
1. Podjęciu pracy przez cudzoziemca w terminie 7 dni o rozpoczęciu pracy
2. Niepodjęciu pracy przez cudzoziemca w terminie 7 dni od dnia rozpoczęcia pracy określonego w oświadczeniu
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy ( t. j.Dz. U. z 2023 r. poz. 735).
- Ustawa z dnia 15 czerwca 2012 r., o skutkach powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcom przebywającym nielegalnie na terytorium Polski ( Dz. U. z 2012 r. poz.769).
- Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 775) .
- Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie wydawania zezwolenia na pracę cudzoziemca oraz wpisu oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi do ewidencji oświadczeń (Dz. U. z 2017 r. poz. 2345).
- Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 grudnia 2017 r. w sprawie podklas działalności według klasyfikacji PKD, w których wydawane są zezwolenia na pracę sezonową cudzoziemca (Dz. U. z 2017 r. poz. 2348).
- Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 grudnia 2017 r. w sprawie wysokości wpłaty dokonywanej w związku ze złożeniem wniosku o wydanie zezwolenia na pracę lub zezwolenia na pracę sezonową oraz złożenia oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi (Dz. U. z 2017 r. poz. 2350).
- Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 grudnia 2017 r. w sprawie państw, do których obywateli stosuje się niektóre przepisy dotyczące zezwolenia na pracę sezonową oraz przepisy dotyczące oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi (Dz. U. z 2017 r. poz. 2349).