Rejestracja osób bezrobotnych w PUP Gdynia odbywa się:
- elektronicznie - przez portal praca.gov.pl
- pełna rejestracja (jeżeli klient posiada podpis zaufany lub podpis elektroniczny),
- prerejestracja - po wypełnieniu i wysłaniu formularza przez klienta (bez konieczności posiadania podpisu zaufanego lub elektronicznego) - proszę pamiętać o załączeniu skanów dokumentów niezbędnych do rejestracji.
- osobiście - po wcześniejszym umówieniu terminu spotkania telefonicznie (58 776 12 28) lub mailowo na adres pup@pupgdynia.pl. W temacie wiadomości należy wpisać "Do działu rejestracji i ewidencji" a w treści maila zamieścić swoje imię, nazwisko, PESEL i numer telefonu. Skontaktujemy się z Państwem i zaproponujemy najbliższy dostępny termin wizyty.
Telefony kontaktowe:
(58) 776 12 23, (58) 776 12 24, (58) 776 12 26
Szczegółowe informacje można uzyskać:
Imię i nazwisko | Stanowisko | Telefon |
---|---|---|
Agata Dul | Starszy referent | (58) 776 12 23 |
Dokumenty niezbędne do rejestracji
W celu dokonania rejestracji należy przedłożyć oryginały następujących dokumentów:
- Dowód osobisty; w przypadku brak dowodu osobistego należy przedłożyć aktualne zaświadczenie z Urzędu Miasta o zameldowaniu lub wymeldowaniu
- Oryginał świadectwa ukończenia szkoły ( nie świadectwo dojrzałości) lub dyplomu do wglądu
- Oryginały WSZYSTKICH świadectw pracy, umów zleceń, umów o dzieło, kontraktów i książeczek żeglarskich lub kserokopie potwierdzone za zgodnością z oryginałem przez instytucje, w której oryginał się znajduje; w przypadku wymiaru czasu innego niż pełen - zaświadczenie o comiesięcznej podstawie składek emerytalno-rentowych i fundusz pracy lub raporty miesięczne RMUA. W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej, należy dostarczyć zaświadczenie ZUS o podstawie opłacanych składek emerytalno-rentowych i funduszu pracy w okresie prowadzenia działalności.
- W przypadku przebywania na zwolnieniu lekarskim, rencie, świadczeniu rehabilitacyjnym, urlopie macierzyńskim ( po ustaniu stosunku pracy) należy dostarczyć zaświadczenie z ZUS o okresie wypłacania danego świadczenia
- Aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności
- Zaświadczenie z Urzędu Gminy o ilości hektarów przeliczeniowych w przypadku bycia właścicielem lub posiadaczem (samoistnym lub zależnym) gospodarstwa rolnego.
- W przypadku pracy w ramach umowy uaktywniającej należy dostarczyć zaświadczenie z ZUS potwierdzający okres pracy.
- W przypadku posiadania udziałów w spółkach należy przedstawić aktualne zaświadczenie z KRS.
- Dokumenty wymagane do rejestracji osób powracających z zatrudnienia w krajach UE/EOG:
- w tym przypadku osoba rejestruje się w Powiatowym Urzędzie Pracy nabywając status osoby bezrobotnej, natomiast w kwestii przyznania prawa do zasiłku rozstrzyga Wojewódzki Urząd Pracy- Wydział Pośrednictwa Pracy. Podstawą do przyznania prawa do zasiłku jest:
- Druk U1(U002) - są to międzynarodowe druki potwierdzające okres zatrudnienia i ubezpieczenia w krajach Unii Europejskiej i EOG. Wystawiają je urzędy zatrudnienia państwa, w którym osoba pracowała, w których zasięgu działania znajdował się dany zakład pracy (nie wystawia go pracodawca). Osoba bezrobotna sama stara się zdobyć formularz U1(U002), pomóc może jej w tym wojewódzki urząd pracy, który w imieniu tej osoby występuje do instytucji właściwej w państwie z prośbą o przesłanie powyższych formularzy. W takim przypadku należy zebrać możliwie jak najwięcej dokumentów i informacji dotyczących wykonywanej pracy za granicą, w celu jak najszybszej identyfikacji pracodawcy i okresu zatrudnienia. Najczęściej wymagane dokumenty to: kontrakt, referencje, odcinki wypłat, pozwolenie na pracę, dokumenty rozliczeniowe i inne.
WUP po otrzymaniu w/w formularzy wystawia decyzję przyznającą lub odmawiającą przyznania prawa do zasiłku.
Podstawa prawna:
art. 33 ust. 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 735 ze zm.) Rozporządzenie MPiPS z 14 kwietnia 2020 r. w sprawie rejestracji bezrobotnych i poszukujących pracy (Dz.U. z 2020 r., poz 667)
Uwaga:
Rejestracji nie dokonuje się w przypadku nieprzedstawienia dokumentów wymienionych w pkt. 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8
Dokumenty wskazane do okazania:
- wszystkie świadectwa szkolne
- zaświadczenia o kursach
Ubezpieczenia zdrowotne - Uwaga! Ważna informacja!
Prawo do świadczeń opieki zdrowotnej dla osób, które ukończyły szkołę:
- ponadpodstawową - wygasa po upływie 6 miesięcy od dnia zakończenia nauki albo skreślenia z listy uczniów;
- wyższą - wygasa po upływie 4 miesięcy od ukończenia studiów lub studiów doktoranckich albo skreślenia z listy studentów lub uczestników studiów doktoranckich.
Wyrejestrowania z Urzędu można dokonać:
- osobiście - u doradcy klienta lub w kancelarii należy złożyć wniosek o wyrejestrowanie
- elektronicznie - przez portal praca.gov.pl , skrzynkę ePUAP lub mailowo na adres pup@pupgdynia.pl (rozpatrujemy wyłącznie dokumenty podpisane elektronicznie)
- pocztą tradycyjną - ul. Kołłątaja 8, 81-332 Gdynia
Informujemy o możliwości złożenia dokumentów przez:
Poniżej lista dostępnych dokumentów na praca.gov.pl:
- Wniosek o przeniesienie dokumentów do urzędu pracy właściwego ze względu na nowe miejsce zamieszkania
- Wniosek o pozbawienie statusu osoby bezrobotnej
- Wniosek o wydanie zaświadczenia
- Zgłoszenie podjęcia pracy
- Zgłoszenie rozpoczęcia/wznowienia działalności gospodarcze
Do prawidłowego wypełniania formularzy PDF należy używać programu Adobe Acrobat Reader