Wydawca treści

Zatrudnianie cudzoziemców

OŚWIADCZENIE O POWIERZENIU WYKONYWANIA PRACY CUDZOZIEMCOWI:

Powierzenie pracy cudzoziemcowi na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy jest tzw. procedurą uproszczona, która to pozwala na podjęcie pracy obywatelowi jednego z 6 państw: Republiki Armenii, Republiki Białoruś, Republiki Gruzji, Republiki Mołdawii, Federacji Rosyjskiej i Ukrainy na terytorium RP. Oświadczenie w nowej procedurze wydawane jest do 24 miesięcy, w zakresie działalności, w jakim nie jest wydawane zezwolenie na pracę sezonową.
Procedura
  1. Pracodawca składa  oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi w Powiatowym Urzędzie Pracy (PUP) właściwym ze względu na swoją siedzibę lub miejsce stałego pobytu (siedziba dotyczy osoby prawnej (działalność wpisana w KRS), a miejsce pobytu osoby fizycznej (działalność wpisana w CEiDG lub osoby nieprowadzące działalności gospodarczej).
  2. W oświadczeniu pracodawca określa rodzaj i miejsce wykonywanej pracy, proponowane wynagrodzenie cudzoziemca, wymiar czasu pracy albo liczbę godzin pracy w tygodniu lub miesiącu, rodzaj umowy będącej podstawą wykonywania pracy oraz jeden okres w jakim zamierza powierzyć wykonywanie pracy cudzoziemcowi nieprzekraczający 24 miesięcy i nie rozpoczynający się później niż 6 miesięcy od dnia złożenia oświadczenia do PUP.  
  3. Do oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi należy dołączyć:
    1. Oświadczenie podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi dotyczące okoliczności o których mowa w art. 88z ust. 5 pkt 1-6 Ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tzw. oświadczenie o niekaralności pracodawcy) UWAGA: Oświadczenie o niekaralności podpisuje wyłącznie właściciel (członek zarządu) podmiotu powierzającego wykonywanie pracy
    2. Kopię pierwszej strony z paszportu cudzoziemca (lub innego dokumentu podróży) oraz jeśli posiada kartę pobytu cudzoziemca.
    3. Ważny dowód osobisty (lub inny  ważny dokument podróży) oraz oświadczenie potwierdzające miejsce stałego pobytu – w przypadku, gdy podmiotem powierzającym wykonywanie pracy cudzoziemcowi jest osoba fizyczna (w tym osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą)
    4. Dowód wpłaty, o której mowa w art. 90a ust. 1a Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy – 100 zł
    5. Wydruk z KRS, CEiDG, GUS lub zaświadczenie o posiadaniu gospodarstwa rolnego w zależności od rodzaju prowadzonej działalności.
    6. Kopię pełnomocnictwa, w przypadku jeśli w imieniu właściciela podmiotu wniosek zostanie złożony przez osobę przez niego upoważnioną (ORYGINAŁ PEŁNOMOCNICTWA NALEŻY PRZEDŁOŻYĆ W SIEDZIBIE PUP: w przypadku wniosków papierowych, wraz z pierwszym wnioskiem, natomiast w przypadku oświadczeń elektronicznych w ciągu 7 dni od dnia złożenia wniosku elektronicznie). 
  4. Podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi ma obowiązek zgłaszania podjęcia lub niepodjęcia oraz zakończenia pracy przez cudzoziemca na podstawie oświadczenia:
    1. W przypadku niepodjęcia pracy przez cudzoziemca w terminie 7 dni od planowanego rozpoczęcia pracy należy zgłosić niepodjęcie pracy na odpowiednim druku  
    2. w przypadku podjęcia pracy przez cudzoziemca w terminie 7 dni należy zgłosić podjęcie pracy na odpowiednim druku
    3. w przypadku zakończenia pracy przez cudzoziemca należy zgłosić zakończenie pracy na odpowiednim druku najlepiej tego samego dnia.
Zawiadomienia należy składać tą samą drogą, jaką zostało złożone oświadczenie, w przypadku oświadczeń elektronicznych – przez portal praca.gov.pl, a w przypadku oświadczeń papierowych – papierowo osobiście w siedzibie urzędu lub pocztą tradycyjną.
  1. Powiatowy Urząd Pracy informuje również, że jeśli podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi nie dopełnia obowiązków wymienionych w ustawie tj. m.in. opłacanie składek ZUS, uiszczaniem podatków, zawiadamiania o podjęciu, niepodjęciu i zakończeniu pracy przez cudzoziemców, starosta może wydać decyzję o odmowie wpisania oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi do ewidencji oświadczeń.
  2. Termin rozpatrzenia złożonego oświadczenia to 7 dni roboczych od dnia złożenia kompletnego wniosku w sprawach nie wymagających postępowania wyjaśniającego. Prosimy o uwzględnienie ww. terminu przed planowanym złożeniem oświadczenia. W postępowaniach wyjaśniających, rozpatrywanie wniosku może przedłużyć się do 30 dni.
Składanie oświadczenia drogą elektroniczną (warunkiem składania dokumentów drogą elektroniczną jest posiadanie profilu zaufanego lub podpisu elektronicznego):

praca.gov.pl -> zatrudnianie cudzoziemców -> oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi -> oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi (PSZ-OPWP) (dla agencji PSZ-OPWPA -> wybrać PUP w Szamotułach, wypełnić formularz, uzupełnić pozostałe załączniki (oświadczenie i oświadczenie o niekaralności w formie formularza UWAGA: jeśli oświadczenie elektroniczne podpisane jest przez pełnomocnika, to oświadczenie o  niekaralności należy załączyć w formie skanu z podpisem osoby upoważnionej – właściciela podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi), podpisać i wysłać.
 

ZEZWOLENIE NA PRACE SEZONOWĄ

Jako pracę sezonową rozumie się pracę wykonywaną przez okres nie dłuższy niż 9 miesięcy w roku kalendarzowym, dotyczy ona w głównej mierze sektorów: rolnictwo, ogrodnictwo, turystyka. Rozporządzenie wykonawcze Ministra Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, które szczegółowo określa rodzaje podklas działalności w przypadku których należy składać wnioski o zezwolenia na pracę sezonową.
Procedura
  1. Pracodawca składa wniosek o wydanie zezwolenia na pracę sezonową w powiatowym urzędzie pracy (PUP) właściwym ze względu na swoją siedzibę lub miejsce stałego pobytu (siedziba dotyczy osoby prawnej (działalność wpisana w KRS), a miejsce pobytu osoby fizycznej (działalność wpisana w CEiDG lub osoby nie prowadzące działalności gospodarczej).
  2. We wniosku pracodawca określa rodzaj i miejsce wykonywanej pracy, proponowane wynagrodzenie cudzoziemca, wymiar czasu pracy albo liczbę godzin pracy w tygodniu lub miesiącu, rodzaj umowy będącej podstawą wykonywania pracy, wymiar przewidywanego płatnego urlopu  oraz okres ważności zezwolenia.
    Okres ważności zezwolenia nie może przekraczać 270 dni w roku kalendarzowym. Dodatkowo starosta może dokonać wpisu do ewidencji wniosku o wydanie zezwolenia na pracę sezonową na 3 kolejne lata na okresy nie dłuższe niż 9 miesięcy w ciągu każdego roku kalendarzowego, o ile w okresie 5 lat poprzedzających dzień złożenia wniosku podmiot ten co najmniej raz powierzył wykonywanie pracy cudzoziemcowi na podstawie zezwolenia na pracę sezonową (dotyczy jedynie obywateli: Republiki Armenii, Republiki Białoruś, Republiki Gruzji, Republiki Mołdawii, Federacji Rosyjskiej i Ukrainy).
  3. Do wniosku należy dołączyć:
    1. Oświadczenie podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi dotyczące okoliczności o których mowa w art. 88j ust. 1 pkt 3-7 Ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tzw. oświadczenie o niekaralności pracodawcy) UWAGA: Oświadczenie o niekaralności podpisuje wyłącznie właściciel (członek zarządu) podmiotu powierzającego wykonywanie pracy
    2. Kopię paszportu cudzoziemca (lub innego dokumentu podróży) oraz jeśli posiada kartę pobytu cudzoziemca.
      Kopię wszystkich wypełnionych stron ważnego dokumentu podróży cudzoziemca oraz oświadczenie o pustych stronach z paszportu w przypadku cudzoziemca krajowego.
      Kopię pierwszej strony dokumentu podróży z danymi osobowymi cudzoziemca w przypadku jeżeli cudzoziemiec nie przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
    3. Ważny dowód osobisty (lub inny  ważny dokument podróży) oraz oświadczenie potwierdzające miejsce stałego pobytu – w przypadku, gdy podmiotem powierzającym wykonywanie pracy cudzoziemcowi jest osoba fizyczna (w tym osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą)
    4. Dowód wpłaty, o której mowa w art. 90a ust. 1a Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy – 30 zł
    5. Wydruk z KRS, CEiDG, GUS lub Zaświadczenie o posiadaniu gospodarstwa rolnego w zależności od rodzaju prowadzonej działalności.
    6. Kopię pełnomocnictwa, w przypadku jeśli w imieniu właściciela podmiotu wniosek zostanie złożony przez osobę przez niego upoważnioną (ORYGINAŁ PEŁNOMOCNICTWA NALEŻY PRZEDŁOŻYĆ W SIEDZIBIE PUP: w przypadku wniosków papierowych, wraz z pierwszym wnioskiem, natomiast w przypadku oświadczeń elektronicznych w ciągu 7 dni od dnia złożenia wniosku elektronicznie).  
    7. Umowę sporządzoną przez pracodawcę użytkownika, potwierdzającą uzgadniania w zakresie skierowania cudzoziemca przez agencję pracy tymczasowej – w przypadku jeśli wniosek zostanie złożony przez agencję pracy.
    8. Informację Starosty, wydaną nie wcześniej niż 180 dni przed dniem złożenia wniosku, a w przypadkach uzasadnionych przez starostę – 90 dni przed złożeniem wniosku (informację starosty należy przedłożyć jeżeli zezwolenie typu S dotyczy obywatela innego kraju niż Armenia, Białoruś, Gruzja, Mołdawia, Rosja lub Ukraina).
    9. Dokumenty potwierdzające powierzanie wykonywanie pracy sezonowej cudzoziemcowi przynajmniej jeden raz w przeciągu 5 ostatnich lat -  w przypadku gdy wnioskodawca występuje o wpisanie wniosku do ewidencji na więcej niż jeden rok kalendarzowy.
  4. W przypadku cudzoziemca, dla którego zostało wydane zaświadczenie o wpisaniu wniosku do ewidencji wniosków na pracę sezonową (i nie zostało ono umorzone) należy zgłosić przyjazd cudzoziemca na odpowiednim oświadczeniu. Do oświadczenia należy dołączyć kopie całego paszportu cudzoziemca, łącznie z pustymi stronami lub kopię wypełnionych stron z paszportu oraz oświadczenie o pustych stronach z paszportu.
  5. W momencie zakończenia cudzoziemca należy to zgłosić niezwłocznie, poprzez pismo do urzędu na portalu praca.gov.pl lub w formie papierowej w siedzibie urzędu. Nie powinno to jednak nastąpić po okresie ważności zezwolenia.
  6. Powiatowy Urząd Pracy informuje również, że jeśli podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi nie będzie dopełniać obowiązków wymienionych w ustawie tj. m.in. opłacanie składek ZUS, KRUS, uiszczaniem podatków, starosta może wydać decyzję o odmowie wydania zezwolenia na pracę sezonową cudzoziemca lub  pracy cudzoziemcowi do ewidencji wniosków na pracę sezonową.  
  7. Termin rozpatrzenia złożonego wniosku o wydanie zezwolenia na pracę sezonową to 7 dni roboczych od dnia złożenia kompletnego wniosku w sprawach nie wymagających postępowania wyjaśniającego. Prosimy o uwzględnienie ww. terminu przed planowanym złożeniem oświadczenia. W postępowaniach wyjaśniających, rozpatrywanie wniosku może przedłużyć się do 30 dni.
Składanie wniosku o wydanie zezwolenia na pracę sezonową drogą elektroniczną (warunkiem składania dokumentów drogą elektroniczną jest posiadanie profilu zaufanego lub podpisu elektronicznego):

praca.gov.pl -> zatrudnianie cudzoziemców -> Zezwolenia na pracę sezonową cudzoziemca -> Wniosek o wydanie zezwolenia na pracę sezonową cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (PSZ-WZPS) (dla agencji PSZ-WZPSA)-> wybrać PUP w Szamotułach, wypełnić formularz, uzupełnić pozostałe załączniki (wniosek o wydanie zezwolenia na pracę sezonową i oświadczenie o niekaralności w formie formularza UWAGA: jeśli oświadczenie elektroniczne podpisane jest przez pełnomocnika, to oświadczenie o  niekaralności należy załączyć w formie skanu z podpisem osoby upoważnionej – właściciela podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi), podpisać i wysłać.

W przypadku gdy wydane zostało zaświadczenie o wpisie wniosku do ewidencji wniosków na pracę sezonową i pracodawca chce zgłosić przyjazd cudzoziemca:

praca.gov.pl -> zatrudnianie cudzoziemców -> Zezwolenia na pracę sezonową cudzoziemca -> Oświadczenie podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi o zgłoszeniu się cudzoziemca w celu wykonywania pracy sezonowej (PSZ-OZPS)-> wybrać PUP w Szamotułach, wypełnić formularz, uzupełnić pozostałe załączniki (wniosek o wydanie zezwolenia na pracę sezonową i oświadczenie o niekaralności w formie formularza UWAGA: jeśli oświadczenie elektroniczne podpisane jest przez pełnomocnika, to oświadczenie o  niekaralności należy załączyć w formie skanu z podpisem osoby upoważnionej – właściciela podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi), podpisać i wysłać.

 

Załączniki

Wniosek o wydanie Informacji Starosty
Wniosek o wydanie Informacji Starosty.doc 30 KB
(5)Pełnomocnictwo 2025
(5)Pełnomocnictwo 2025.docx 18 KB
Wydruk z KRS CEIDG lub GUS w zależności od rodzaju działalności1
Wydruk z KRS CEIDG lub GUS w zależności od rodzaju działalności1.docx 8 KB