Informacja starosty (nazywana także opinią starosty lub testem rynku pracy), jest dokumentem wydawanym przez powiatowy urząd pracy, który pracodawca dołącza do wniosku o zezwolenie na pracę lub cudzoziemiec do wniosku o zezwolenie na pobyt czasowy i pracę, albo wniosku o zezwolenie na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji.
W celu uzyskania informacji starosty pracodawca zgłasza do powiatowego urzędu pracy właściwego ze względu na główne miejsce wykonywania pracy przez cudzoziemca:
- ofertę pracy na stanowisko, na którym będzie zatrudniał cudzoziemca
- załącznik do krajowej oferty pracy
W zgłoszeniu oferty pracy wysokość proponowanego wynagrodzenia nie może być niższa niż płaca, którą otrzymują pracownicy na tych samych lub porównywalnych stanowiskach na lokalnym rynku pracy w wybranym okresie. Ponadto wymagania wskazane w ofercie pracy nie mogą być zawyżone w stosunku do pracy, którą ma wykonywać cudzoziemiec.
Informacja starosty wydawana jest w terminie:
- nie dłuższym niż 14 dni od dnia złożenia oferty pracy w powiatowym urzędzie pracy, jeżeli z analizy rejestrów bezrobotnych i poszukujących pracy wynika, że nie ma kandydatów polskich na to stanowisko;
- nie dłuższym niż 21 dni od dnia złożenia oferty pracy w przypadku, gdy w rejestrze osób bezrobotnych są kandydaci spełniający oczekiwania pracodawcy tj. po przeprowadzeniu rekrutacji zorganizowanej dla wnioskodawcy.
Dokument ważny jest przez 180 dni od dnia wydania. W wyjątkowych okolicznościach ważność informacji starosty może być skrócona do 90 dni.
Podstawa prawna
- Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 475 ze zm.)
- Ustawa z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 519 ze zm.)
- Rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 18 lipca 2022 r. w sprawie zezwoleń na pracę i oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi (Dz.U. z 2022 r. poz. 1558)