Informacja o konkursie ofert

Print Drukuj
OGŁOSZENIE
Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Bielsku Podlaskim ogłasza otwarty konkurs ofert na realizację zadania publicznego polegającego na realizacji działań z zakresu integracji społecznej w ramach realizowanego przez Powiatowy Urząd Pracy w Bielsku Podlaskim Programu Aktywizacja i Integracja w 2016 r. podstawa prawna art. 62a - 62c ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, oraz zaprasza do składania ofert.
§ 1. Rodzaj zadania i wysokość środków publicznych, przeznaczonych na realizację zadania.
  1. Zlecenie realizacji zadania publicznego nastąpi w formie jego powierzenia wraz z udzieleniem dotacji na finansowanie jego realizacji.
  2. Łącznie  na  realizację  zadania  w  niniejszym   konkursie  przeznacza  się   kwotę w wysokości: 11 200 zł.
  3. Szczegółowe informacje dotyczące zadania zawiera poniższa tabela.
1. Nazwa zadania konkursowego: „Realizacja działań w zakresie integracji społecznej w ramach Programu Aktywizacja i Integracja realizowanego przez Powiatowy Urząd Pracy w Bielsku Podlaskim w 2016 r.
2.   Forma realizacji zadania: powierzenie
3.  Opis zadania:
Zadanie polega na objęciu bezrobotnych uczestniczących w Programie Aktywizacja i Integracja działaniami z zakresu integracji społecznej służącej kształtowaniu aktywnej postawy w życiu społecznym i zawodowym, przeciwdziałanie  pogłębianiu  się  problemów związanych z wykluczeniem  społecznym. Zadanie ma na celu rozwinięcie umiejętności psychospołecznych, budowanie prawidłowych interakcji z otoczeniem, powrót do aktywności społecznej i zawodowej jego uczestników. Realizacja zadania  polega na objęciu uczestników zajęciami grupowymi   i    indywidualnym wsparciem w procesie integracji społecznej.
Cel zadania:
    1)Wzrost umiejętności i kompetencji społecznych uczestników projektu.
    2)Zwiększenie kompetencji życiowych.

    3)Wzrost umiejętności rozwiązywania problemów interpersonalnych.
    4)Wzrost pokonywania własnych barier i ograniczeń.
    5)Nabycie/podniesienie kompetencji miękkich w zakresie świadomego
     kształtowania kariery zawodowej oraz poprawa kondycji psychicznej.
    6)Nabycie/podniesienie umiejętności poruszania się po rynku pracy.
Działania:
W ramach działań z zakresu integracji społecznej przewiduje się zorganizowanie:
Grupowego poradnictwa specjalistycznego i warsztatów trenerskich w wymiarze 40 godzin miesięcznie w każdej z 2 grup po 10 osób, w okresie wrzesień – listopad 2016r. Dla każdej z grup należy przeprowadzić łącznie 80 godzin zajęć integracyjnych.
Za godzinę pracy trenera przyjmuje się 60 minut. Zajęcia odbywają się tylko w dni robocze.
Istotna specyfikacja działań:
Poszczególne grupy bezrobotnych wymagają odrębnego podejścia i zastosowania odmiennych metod i działań pomocowych, stąd potrzeba stosowania zindywidualizowanych form oddziaływania wspierającego w stosunku do tych osób - wdrażania programów celowych skierowanych do poszczególnych grup bezrobotnych, które to programy wsparcia muszą być przygotowywane wspólnie z samymi zainteresowanymi, biorąc pod uwagę ich możliwości, predyspozycje, ograniczenia oraz gotowość do zmiany zaistniałej sytuacji społeczno-zawodowej.
Przewidywany program zajęć będzie obejmował następujące tematy:
współpraca w grupie, rozpoznanie potrzeb i oczekiwań uczestników, poczucie własnej wartości, motywacja do pracy, poznanie reakcji uczestników na utratę pracy i pozostawanie bez pracy, asertywność, umiejętność podejmowania decyzji, zarządzanie sobą w czasie, jak opracować efektywny plan działania i wygospodarować czas na poszukiwanie pracy, co to są „złodzieje czasu", jak się przed nimi bronić, jakie są sposoby planowania, jak znaleźć czas dla siebie, itp., Kolejne zagadnienia to: wzajemne zrozumienie i poznawanie się. Wiele miejsca należy poświęcić na zagadnienie poświęcone komunikacji interpersonalnej (werbalnej i niewerbalnej) i rozwojowi umiejętności społecznych. Ważne jest zagadnienie pomagania oraz wywierania wpływu na innych, kształtowania umiejętności komunikacyjnych oraz umiejętność wyrażania siebie. Kolejne zagadnienia to inteligencja społeczna -umiejętność rozwiązywania problemów i konfliktów w życiu i w pracy, w sytuacjach trudnych, w sytuacjach napięć spowodowanych oczekiwaniami np. pracodawcy, oraz co szczególnie ważne, wykształcenie umiejętności radzenia sobie ze stresem i jego skutkami, postawa sukcesu i postawa porażki.
Wymaganym elementem będzie również podjęcie zagadnienia asertywności w aspekcie osobistym i zawodowym, budowaniu i wzmacnianiu poczucia własnej wartości, motywacji do zmiany istniejącej sytuacji społeczno-ekonomicznej. Dla każdego uczestnika sporządzony będzie bilans i przygotowane będą rekomendacje pozwalające na podjęcie decyzji przez doradców klienta i specjalistów MOPS o dalszej formule pracy z klientem. Bilans, ocena rezultatów udzielonego wsparcia grupowego indywidualnego ma być przygotowana w formie pisemnej i przekazana Urzędowi.
Harmonogram:
W każdym miesiącu działania realizowane będą w wymiarze 40 godzin zajęć grupowych
poradnictwa specjalistycznego.
Planowany termin realizacji Programu Aktywizacja i Integracja: wrzesień - listopad 2016 r.
W ramach realizacji Programu Aktywizacja i Integracja  powierzone zadania z zakresu integracji społecznej będą realizowane w wymiarze 40 godzin miesięcznie (10 godzin tygodniowo) i muszą być zaplanowane w sposób uwzględniający równoległy udział uczestników programu w bloku aktywizacja zawodowa, realizowanego w formie prac społecznie użytecznych realizowanych przez gminę. W tym celu wybrany oferent stworzy dla każdego uczestnika Programu Aktywizacja i Integracja indywidualny harmonogram uwzględniający ww. wymogi dot. realizacji działań z zakresu integracji społecznej i harmonogram realizacji powierzonych prac społecznie użytecznych w bloku aktywizacja zawodowa.
Przewidywane efekty, z podaniem mierników pozwalających ocenić indywidualne efekty:
Przewidywane efekty realizacji powierzonego zadania:
- integracja i reintegracja społeczna osób uczestniczących w Programie Aktywizacja i Integracja realizowanym przez Powiatowy Urząd Pracy w Bielsku Podlaskim w 2016 roku.
Mierniki pozwalające ocenić indywidualne efekty:
Liczba osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, które zakończyły udział w programie
aktywizacji społecznej;
Liczba osób, które zadeklarują wzrost umiejętności i kompetencji społecznych;
Liczba osób, która zadeklaruje wzrost kompetencji życiowych;
Liczba osób, która zadeklaruje wzrost umiejętności rozwiązywania problemów
interpersonalnych;
Liczba osób, która zadeklaruje wzrost pokonywania własnych barier i ograniczeń;
Liczba osób, u których wzrosła wiedza i świadomość w zakresie kierunku rozwoju
zawodowego;
Liczba osób, u których wzrosła samoocena.
Odbiorcy zadania:
Osoby bezrobotne (w rozumieniu przepisów ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach
rynku pracy) dla których został ustalony profil pomocy III, korzystający ze świadczeń pomocy społecznej, w szczególności realizujący kontrakt socjalny, o którym mowa w przepisach o pomocy społecznej. Osoby, które znajdują się w trudnej sytuacji zawodowej, życiowej, są nieaktywne zawodowe i oddalone od rynku pracy i własnym staraniem nie są w stanie zaspokoić swoich podstawowych potrzeb życiowych, zagrożone wykluczeniem społecznym.
Liczba uczestników:
W programie weźmie udział 20 osób bezrobotnych zamieszkałych w Bielsku Podlaskim (2 grupy po 10 osób w każdej grupie).
Zajęcia dla uczestników mają odbywać się w  Bielsku Podlaskim w miesiącu wrzesień – listopad 2016r. Harmonogram działań z zakresu integracji społecznej musi uwzględniać   harmonogram działań z zakresu aktywizacji zawodowej realizowanych przez uczestników w formie prac społecznie użytecznych.
    4.Środki przeznaczone na realizację zadania: 11 200 zł.
(Godzina pracy psychologa/trenera –
 
    5.Termin realizacji zadania: od 1 września do 25 listopada 2016 r.
    6.Miejsce realizacji zadania:  miasto Bielsk Podlaski
   7.W ramach niniejszego otwartego konkursu ofert na zadanie „Otwarty   konkurs ofert na realizację działań z zakresu integracji społecznej w ramach Programu Aktywizacja i Integracja, w 2016 r.", każdy podmiot może złożyć maksymalnie 1 ofertę.

§ 2.  Zasady przyznawania dotacji
  1. Postępowanie konkursowe odbywać się będzie z uwzględnieniem zasad określonych w ustawie z dnia 24 kwietnia 2003 roku (tekst jednolity: Dz. U. z 2016r., poz. 239  z   późn.    zm.)    o   działalności    pożytku    publicznego   i   o   wolontariacie.
  2. O przyznanie finansowania w ramach otwartego konkursu ofert mogą się ubiegać organizacje   pozarządowe  i   podmioty,   o   których   mowa  w  art.   3  ust.   3   ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie  występujący dalej jako oferenci,   przy   czym   oferenci   muszą  być   podmiotami   prowadzącymi   działalność statutową na rzecz integracji i reintegracji zawodowej i społecznej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym lub przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym, zgodnie z przepisami o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
  3. Warunkiem  ubiegania  się  o  udzielanie dotacji  na finansowanie  realizacji  zadania publicznego przez oferentów jest złożenie formularza ofertowego, zgodnego ze wzorem określonym w rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 25 kwietnia 2016r. w sprawie  uproszczonego wzoru   oferty   i   uproszczonego wzoru sprawozdania z realizacji zadania publicznego (Dz. U. z 2016 r., poz. 570).
  4. Oferent może otrzymać tylko jedną dotację.
  5. Oferty, które nie spełnią wymogów formalnych, nie będą podlegać rozpatrywaniu pod względem merytorycznym.
  6. W przypadku,   gdy  suma wnioskowanych  dotacji,  wynikająca  ze złożonych  ofert, przekracza wysokość środków przeznaczonych  na  realizację zadania,   organizator konkursu   zastrzega   sobie    możliwość   zmniejszenia   wysokości   wnioskowanego finansowania.
  7. Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Bielsku Podlaskim  zastrzega sobie prawo do:
    1. odstąpienia od ogłoszenia wyników otwartego konkursu ofert, bez podania przyczyny, w części lub w całości;
    2. zwiększenia wysokości środków publicznych przeznaczonych na realizację zadania w trakcie trwania konkursu;
    3. wyboru więcej niż jednej oferty, finansowania więcej niż jednej oferty, finansowania jednej oferty lub niefinansowania żadnej z ofert.
  8. Uwaga! Wynagrodzenie dla wybranego oferenta musi być skalkulowane w oparciu o stawkę godzinową pracy trenera i ma charakter dotacyjny. W związku z tym Powiatowy Urząd Pracy w Bielsku Podlaskim nie ma możliwości - oprócz dotacji przekazywanej wybranemu oferentowi - poniesienia wydatków dotyczących m.in. kosztów organizacji zajęć, materiałów szkoleniowych czy cateringu. Jednakże wybrany oferent może w ramach otrzymanej dotacji, poza wynagrodzeniem trenerów, ponosić koszty związane z organizacją tychże zajęć.
 
§ 3. Warunki realizacji zadania publicznego
  1. Zadanie przedstawione w ofercie może być realizowane wspólnie przez kilku oferentów, jeżeli oferta została złożona wspólnie, zgodnie z art. 14 ust. 2-5 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. W przypadku realizowania zadania wspólnie - oferenci odpowiadają solidarnie za realizację zadania.
  2. Zadanie publiczne przedstawione w ofercie nie może być realizowane przez podmiot niebędący stroną umowy - powierzenia, zgodnie z art. 16 ust. 4 ustawy dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
  3. Nie dopuszcza się pobierania opłat od adresatów zadania.
  4. Oferent,   realizując   zadanie,   zobowiązany  jest   do   stosowania   przepisów   prawa, w szczególności ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (tekst jednolity Dz. U. z 2016 r., poz. 922) oraz ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (tekst jednolity Dz. U. z 2013r. poz. 885 z późn. zm.).
 
§ 4. Składanie ofert
  1. Formularze ofertowe wraz z załącznikami należy składać w nieprzekraczalnym terminie do dnia  19 sierpnia 2016 r. roku, do godz. 15.30 w Powiatowym Urzędzie Pracy w Bielsku Podlaskim, przy ul. 3 Maja 17, pokój 201 sekretariat  (liczy się data wpływu) lub przesłać pocztą lub przesyłką kurierską na adres Powiatowy Urząd Pracy w Bielsku Podlaskim, 17-100 Bielsk Podlaski, ul. 3 Maja 17 (liczy się data wpływu do Urzędu). Ww. termin jest terminem zakończenia składania ofert.
  2. Oferty wraz z załącznikami należy składać w opisanych kopertach: nazwa i adres oferenta, nazwa zadania publicznego wskazanego w ogłoszeniu.
  3. Oferty, które wpłyną po ww. terminie, nie będą podlegać ocenie.
  4. Złożone oferty nie mogą być uzupełniane.
  5. Przed  złożeniem   oferty  stosowne wyjaśnienia, dotyczące zadań konkursowych oraz wymogów formalnych można uzyskać w Powiatowym Urzędzie Pracy w Bielsku Podlaskim, ul. 3 Maja 17 pok. 303 tel. 85 8332712, adres e-mail: pup@powiatbielski.pl.  nr telefonu 85 8332700 od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 - 15.30.
  6. Szczegółowe zasady przeprowadzania otwartego konkursu ofert określa Regulamin Otwartego Konkursu Ofert  który stanowi załącznik nr 4 do niniejszego ogłoszenia i jest udostępniony w  Biuletynie Informacji Publicznej Powiatowego Urzędu Pracy w Bielsku Podlaskim pod adresem http://pup-bielsk.pbip.pl/ w zakładce „Tablica ogłoszeń".
 
§ 5. Wymagana dokumentacja
1.   Obligatoryjnie należy złożyć:
  1. prawidłowo wypełniony formularz oferty podpisany przez osoby upoważnione do składania oświadczeń woli, zgodnie z kopią odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego, innego rejestru lub ewidencji. Formularz oferty dostępny jest w Biuletynie Informacji Publicznej pod adresem http://pup-bielsk.pbip.pl/ w zakładce „Tablica ogłoszeń".
  2. kopię aktualnego odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego, innego rejestru lub ewidencji; odpis musi być zgodny z aktualnym stanem faktycznym i prawnym;
  3. w przypadku wyboru innego sposobu reprezentacji oferentów składających ofertę wspólną niż wynikający z Krajowego Rejestru Sądowego lub innego właściwego rejestru - dokument  potwierdzający  upoważnienie do  działania w  imieniu oferenta (-ów);
  4. w przypadku spółek akcyjnych i spółek z ograniczoną odpowiedzialnością - dokumenty poświadczające, że nie działają one w celu osiągnięcia zysku oraz przeznaczają całość dochodu na realizację celów statutowych oraz nie przeznaczają zysku do podziału między swoich członków, udziałowców,  akcjonariuszy i pracowników;
  1. Poza załącznikami wymienionymi w ust. 1 oferent może dołączyć inne rekomendacje i opinie.
  2. W przypadku,  gdy oferta składana jest przez więcej niż jednego oferenta,  każdy z oferentów zobowiązany jest do załączenia wszystkich dokumentów wymienionych w ust.1
  3. Oferent zobowiązany jest w terminie do 5 dni roboczych od daty otrzymania informacji o przyznaniu dotacji,  przesłać w formie elektronicznej lub papierowej oświadczenie o przyjęciu bądź nieprzyjęciu dotacji wraz z podaniem terminu przesłania dokumentów niezbędnych   do   przygotowania   projektu   umowy  o  powierzenie   realizacji   zadania publicznego, w tym:
  1. zaktualizowanego  harmonogramu  i  kosztorysu   realizacji zadania,   stanowiących załączniki do umowy,
  2.  potwierdzenia aktualności danych oferenta zawartych w ofercie, niezbędnych do przygotowania umowy,
  3. oświadczenia o statusie oferenta jako podatnika podatku VAT (czynny/zwolniony/nie jest podatnikiem podatku VAT) - wzór oświadczenia zamieszczony jest w Biuletynie Informacji Publicznej Powiatowego Urzędu Pracy w Bielsku Podlaskim pod adresem http://pup-bielsk.pbip.pl/ w zakładce „Tablica ogłoszeń" oraz na tablicy ogłoszeń Powiatowego Urzędu Pracy w Bielsku Podlaskim.
  1. Nieprzesłanie oświadczenia oraz dokumentów, o którym mowa w ust. 4, tożsame jest z nieprzyjęciem dotacji przez oferenta.
  2. Realizacja działań w zakresie integracji społecznej bezrobotnych będzie się odbywać na podstawie umowy, która określi w szczególności:
  1. liczbę bezrobotnych;
  2. zakres działań i okres ich realizacji;
  3. przewidywane efekty, z podaniem mierników pozwalających ocenić indywidualne efekty;
  4. kwotę i tryb przekazania środków Funduszu Pracy przysługujących z tytułu realizacji działań w zakresie integracji społecznej;
  5. zasady i zakres dokumentowania działań w zakresie integracji społecznej podjętych wobec bezrobotnych;
  6. sposób kontroli i zakres monitorowania.
 
§ 6. Tryb i kryteria stosowane przy wyborze ofert oraz termin dokonania wyboru ofert
  1. Złożone oferty podlegać będą ocenie formalnej zgodnie z kryteriami wskazanymi w Karcie oferty, której wzór stanowi załącznik nr 1 do niniejszego ogłoszenia.
  2. Oceny merytorycznej złożonych ofert dokona komisja konkursowa ds. oceny ofert. Wzór    protokołu    komisji    konkursowej    do    opiniowania   ofert   stanowi   załącznik nr 3 do niniejszego ogłoszenia.
  3. Oceny merytorycznej złożonych ofert dokona komisja konkursowa na Indywidualnej Karcie Oceny   Oferty,   której   wzór  wraz  ze  wskazaniem maksymalnych progów punktowych stanowi załącznik nr 2 do niniejszego ogłoszenia.
  4. Po   analizie   złożonych   ofert   rekomendacje   co   do   wyboru   ofert   przedkładane są Dyrektorowi Powiatowego Urzędu Pracy w Bielsku Podlaskim.
Informacje o publikacji dokumentu