Staż dla osób z niepełnosprawnością

Informujemy, że Urząd Pracy m. st. Warszawy od 21.07.2025r. do 13.08.2025r. prowadzi nabór wniosków na organizację stażu dla osób niepełnosprawnych zarejestrowanych w Urzędzie Pracy m.st. Warszawy jako osoby poszukujące pracy niepozostające w zatrudnieniu, finansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

Wnioski przyjmowane są za pośrednictwem SOW - Systemu Obsługi Wsparcia finansowanego ze środków PFRON; sow.pfron.org.pl

Zasady organizacji staży PFRON 

Uzupełnienie do wniosku staż PFRON


Staż – jest to możliwość zdobycia przez osoby niepełnosprawne poszukujące pracy niepozostające w zatrudnieniu doświadczenia niezbędnego na rynku pracy oraz umiejętności praktycznych niezbędnych do podjęcia pracy. Odbywa się on przez wykonywanie określonych zadań w miejscu pracy. Osoba odbywająca staż nadal pozostaje w rejestrze urzędu pracy, gdyż nie zostaje nawiązany stosunek pracy z organizatorem stażu w trakcie odbywania stażu. Proponowany okres stażu nie może być krótszy niż 3 miesiące i dłuższy niż 6 miesięcy. Staż musi zakończyć się nie później jak do 30 listopada bieżącego roku.

Starosta może skierować do odbycia stażu na okres do 12 miesięcy osoby niepełnosprawne, które nie ukończyły 30 roku życia.

Organizator stażu składa wniosek o zawarcie umowy o zorganizowanie stażu wraz z wymaganymi załącznikami.

Staż odbywa się na podstawie umowy trójstronnej zawartej pomiędzy Miastem Stołecznym Warszawa – Urzędem Pracy m. st. Warszawy, organizatorem stażu i stażystą, uwzględniającej program przygotowany przez organizatora.

Stażysta nie może rozpocząć stażu bez posiadania aktualnego orzeczenia lekarskiego dotyczącego braku przeciwskazań zdrowotnych do podjęcia stażu. Organizator stażu kieruje na własny koszt osobę niepełnosprawną niepozostającą w zatrudnieniu na wstępne badania lekarskie, na zasadach przewidzianych dla pracowników.

Stażyście, na okres odbywania stażu, zostaje przyznane stypendium w wysokości 160% kwoty zasiłku dla bezrobotnych. Stażyście organizator stażu zobowiązany jest do udzielania 2 dni wolnych za każde 30 dni kalendarzowe odbywania stażu. Za dni wolne przysługuje stypendium.

Organizator stażu po zakończeniu stażu wydaje opinię zawierającą informacje o zadaniach realizowanych w trakcie odbywania stażu oraz nabytej przez stażystę wiedzy i umiejętnościach.

Informacje o publikacji dokumentu