Każdy cudzoziemiec, który na mocy przepisów prawa nie jest zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę w Polsce, chcący podjąć zatrudnienie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, musi posiadać odpowiednie zezwolenie.
Sprawy związane z wydawaniem zezwoleń na pracę sezonową oraz wpisywaniem do rejestru oświadczeń o powierzeniu pracy cudzoziemcom prowadzą:
- ZEZWOLENIE NA PRACĘ SEZONOWĄ DLA CUDZOZIEMCÓW - organ właściwy do wydania zezwolenia - Starosta (Powiatowy Urząd Pracy) właściwy ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi.
- OŚWIADCZENIE O POWIERZENIU WYKONYWANIA PRACY CUDZOZIEMCOM - organ właściwy do wpisu oświadczenia - Powiatowy urząd pracy właściwy ze względu na siedzibę lub miejsce stałego pobytu podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi.
Oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcom
Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi jest składane przez podmiot w celu wpisania do ewidencji oświadczeń.
Powiatowy urząd pracy właściwy ze względu na siedzibę lub miejsce stałego pobytu podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi, wpisuje oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi do ewidencji oświadczeń, jeżeli:
- cudzoziemiec, któremu zostanie powierzona praca jest obywatelem Republiki Armenii, Republiki Białorusi, Republiki Gruzji, Republiki Mołdawii lub Ukrainy
- praca cudzoziemca nie jest związana z działalnością sezonową
- okres wykonywania pracy okres wykonywania pracy określony w złożonym oświadczeniu o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi jest nie dłuższy niż 24 miesiące, oraz
- dzień rozpoczęcia pracy wskazany w złożonym oświadczeniu nastąpi nie później niż 6 miesięcy od dnia złożenia oświadczenia, oraz
- wysokość wynagrodzenia cudzoziemca nie będzie niższa od wynagrodzenia pracowników wykonujących pracę porównywalnego rodzaju lub na porównywalnym stanowisku.
Oznacza to, że zarówno pracodawca musi prowadzić działalność danego rodzaju (nie-sezonową), jak i praca cudzoziemca musi być z nią ściśle związana.
Podmiot zamierzający powierzyć pracę cudzoziemcowi, przed złożeniem oświadczenia zgodnie z rozporządzeniem w sprawie wysokości opłat dokonuje wpłaty w wysokości 100 zł.
Opłatę należy uiszczać przez Internet, w banku lub urzędzie pocztowym na rachunek:
Odbiorca:Powiatowy Urząd Pracy w Brzesku
ul. Piłsudskiego 19
32 – 800 Brzesko
Nazwa banku: PKO BANK POLSKI
Nr konta: 11 1020 2892 0000 5502 0678 2058
Dowód wpłaty musi zawierać następujące dane: - nazwę podmiotu dokonującego wpłaty (pełna nazwa/imię i nazwisko oraz adres siedziby/miejsca zamieszkania)
- tytuł dokonanej wpłaty (złożenie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi)
- dane cudzoziemca (pełne imię i nazwisko cudzoziemca, dla którego składane będzie oświadczenie).
Krok 3 - złożenie podpisanego oświadczenia wraz z kompletem dokumentów
Podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi składając oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi w celu wpisu do ewidencji oświadczeń, dołącza:
1. | kopię stron ważnego dokumentu podróży cudzoziemca, którego dotyczy wniosek, zawierających dane osobowe, a w przypadku gdy cudzoziemiec nie posiada ważnego dokumentu podróży i nie ma możliwości jego uzyskania – kopię innego ważnego dokumentu potwierdzającego jego tożsamość; |
2. | kopię dowodu wpłaty, o której mowa w art. 90a ust. 1a ustawy, określającego cudzoziemca, którego dotyczy wniosek |
oraz składa oświadczenie dotyczące:
- okoliczności, o których mowa w art. 88z ust. 5 pkt 1-6 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy
W przypadku braku możliwości złożenia i odbioru oświadczenia przez podmiot powierzający pracę, czynności tych może dokonać pełnomocnik. Pełnomocnictwo nie jest wymagane, jeżeli osoba jest upoważniona z imienia i nazwiska do reprezentowania podmiotu w dokumencie rejestrowym (KRS, CEIDG).
Powiatowy urząd pracy w toku postępowania dotyczącego wpisania oświadczenia do ewidencji oświadczeń ma prawo żądać dodatkowych dokumentów, w szczególności potwierdzających prowadzenie przez podmiot działalności uzasadniającej potrzebę powierzenia pracy cudzoziemcowi.
Krok 4 - wpisanie oświadczenia do ewidencji oświadczeń lub wydanie decyzji o odmowie dokonania wpisu
Powiatowy urząd pracy wpisuje oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi do ewidencji oświadczeń lub starosta odmawia w drodze decyzji wpisania oświadczenia do ewidencji oświadczeń w terminie:
- 7 dni roboczych od dnia otrzymania kompletnego oświadczenia, jeżeli sprawa nie wymaga postępowania wyjaśniającego
- 30 dni od dnia otrzymania kompletnego oświadczenia, w sprawach wymagających przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego.
Starosta może także odmówić wpisu do ewidencji oświadczeń, jeżeli z okoliczności wynika, że oświadczenie jest składane dla pozoru, będzie wykorzystane przez cudzoziemca w celu innym niż praca deklarowana w oświadczeniu lub podmiot powierzający pracę nie dopełnia obowiązków związanych z prowadzeniem działalności lub powierzaniem pracy w szczególności, m.in.: nie posiada środków na pokrycie zobowiązań wynikających z powierzenia pracy, nie prowadzi działalności uzasadniającej powierzenie pracy, zalega z odprowadzaniem składek m.in. na ubezpieczenie społeczne, zalega z uiszczeniem podatków.
W przypadku decyzji odmownej, podmiot ma możliwość odwołania się do organu drugiej instancji – Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, za pośrednictwem starosty, w terminie 14 dni od dnia odbioru (doręczenia) decyzji.
Powiatowy urząd pracy, wpisując oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi do ewidencji oświadczeń, może określić późniejszy dzień rozpoczęcia pracy, niż określony w oświadczeniu, nie wcześniejszy niż dzień następujący po dniu wpisania oświadczenia do ewidencji oświadczeń.
Zarejestrowane oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi stanowi podstawę dla cudzoziemca do ubiegania się we właściwej placówce dyplomatyczno - konsularnej o wizę w celu wykonywania pracy na terytorium RP.
Krok 4 - powiadomienie o podjęciu / niepodjęciu pracy przez cudzoziemca
Podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi, którego oświadczenie zostało wpisane do ewidencji oświadczeń, pisemnie powiadamia właściwy powiatowy urząd pracy o:
- podjęciu pracy przez cudzoziemca w terminie 7 dni od daty rozpoczęcia pracy określonego w ewidencji oświadczeń
- niepodjęciu pracy przez cudzoziemca w terminie 7 dni od daty rozpoczęcia pracy określonego w ewidencji oświadczeń.
WAŻNE!!!
Samo oświadczenie nie jest wystarczające do podjęcia legalnej pracy w Polsce – cudzoziemiec musi jeszcze posiadać tytuł pobytowy pozwalający na pracę (np. odpowiednia wiza lub zezwolenie na pobyt czasowy, przebywanie w ruchu bezwizowym).Wzory potrzebnych dokumentów znajdują się w zakładce Dokumenty do pobrania / Zatrudnienie cudzoziemców.