Asset Publisher

Obowiązki pracodawcy wobec pracownika cudzoziemca

Nawiązując stosunek pracy z cudzoziemcem masz obowiązek zawarcia umowy w formie pisemnej. Przed podpisaniem umowy musisz przestawić jej tłumaczenie w języku zrozumiałym dla Twojego przyszłego pracownika.

Rodzaj umowy (tj. umowa o pracę, umowa cywilnoprawna) musi być dostosowany do charakteru wykonywanej pracy, a oferowane wynagrodzenie spełniać wymogi co najmniej minimalnego wynagrodzenia w przypadku pełnego etatu.

Przechowuj w aktach pracowniczych kopię dokumentu uprawniającego cudzoziemca do pobytu w Polsce.

W przypadku zatrudnienia na umowę o pracę lub umowę zlecenie masz 7 dni na zgłoszenie pracownika do ubezpieczenia zdrowotnego oraz społecznego. Jako płatnik odpowiadasz również za obliczenia, pobieranie i wpłacanie zaliczek na podatek dochodowy ( również z tytułu mowy o dzieło).
 

Pamiętaj, że warunki zatrudnienia muszą być zgodne z przedstawionymi w zezwoleniu na pracę lub oświadczeniu o powierzeniu pracy cudzoziemcowi.


Masz obowiązek poinformować właściwy urząd pracy o podjęciu pracy (najpóźniej w dniu jej rozpoczęcia) lub niepodjęciu pracy przez cudzoziemca ( w terminie 7 dni od daty wskazanej w oświadczeniu).

znacznikPodsumowanie

  • Upewnij się, że cudzoziemiec, którego chcesz zatrudnić przebywa w Polsce legalnie (np. posiada wizę, kartę pobytu, paszport biometryczny), a jego dokument pobytowy umożliwia podjęcie pracy.
  • Jeżeli nie zachodzą przesłanki zwalniające z konieczności posiadania zezwolenia na pracę, musisz uzyskać dla przeszłego pracownika będącego obcokrajowcem zezwolenie na pracę, zezwolenie na pracę sezonowa lub oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi.
  • Powierzona praca musi się odbywać na warunkach określonych w zezwoleniu / oświadczeniu.
  • Wydane zezwolenie lub oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy uprawnia cudzoziemca do pracy wy łącznie u konkretnego pracodawcy, w okresie wskazanym w dokumencie, nie jest możliwe zatrudnienie cudzoziemca na podstawie zezwolenia / oświadczenia wydanego dla innej firmy.
  • Umowa zawarta z cudzoziemcem musi być dla niego zrozumiała i mieć formę pisemną.
  • Wypełnij obowiązek informacyjny względem właściwego urzędu pracy (poinformuj o podjęciu lub niepodjęciu pracy).
  • Przechowuj kopię dokumentów upoważniających cudzoziemca do legalnego pobytu na terenie RP.
  • Za nielegalne zatrudnienia cudzoziemca grożą Ci grzywny w wysokości od 1000 zł do 30 000 zł.
  • Karze grzywny podlega również niezgłoszenie w wymaganym terminie podjęcia pracy przez  cudzoziemca lub podanie nieprawdziwych informacji o podjęciu, niepodjęciu lub zakończeniu przez niego pracy.