Asset Publisher

Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie

W ramach Programu możliwe jest uzyskanie niskooprocentowanej pożyczki na utworzenie stanowiska pracy dla osoby bezrobotnej oraz poszukującego pracy opiekuna osoby niepełnosprawnej. O taką pożyczkę mogą ubiegać się nie tylko pożyczkobiorcy korzystający z pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej, podmioty prowadzące działalność gospodarczą, ale także podmioty takie jak, np.: niepubliczne przedszkola i niepubliczne szkoły oraz żłobki, kluby dziecięce lub podmioty świadczące usługi rehabilitacyjne.
Co więcej, pożyczkobiorcy, którzy uzyskali pożyczkę na podjęcie działalności gospodarczej, mogą skorzystać z bezpłatnych usług doradczych i szkoleniowych, co pozwoli na efektywne wykorzystanie środków udzielonych im pożyczek.
 

  1. Pożyczka na założenie działalności gospodarczej
Jeśli nie posiadasz zatrudnienia i nie wykonujesz innej pracy zarobkowej oraz jesteś:
- studentem ostatniego roku studiów wyższych,
- poszukującym pracy absolwentem szkoły lub uczelni wyższej do 4 lat od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania tytułu zawodowego,
- zarejestrowanym bezrobotnym,
- poszukującym pracy opiekunem osoby niepełnosprawnej...
... to pożyczka w ramach programu „Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie" jest właśnie dla Ciebie!
 
Warunki i zabezpieczenia
Aktualna możliwa wartość pożyczki to do 98 631,80 zł; jednostkowa wartość pożyczki nie może przekraczać 20-krotnej wysokości przeciętnego wynagrodzenia, o którym mowa w art. 2 ust. 1 pkt 28 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy
 
Karencja w spłacie kapitału:
do 1 roku
 
Okres spłaty: 
do 7 lat
 
Zabezpieczenie spłaty
  • weksel własny pożyczkobiorcy
  • poręczenia osób fizycznych 
 
Zamiast poręczenia możliwe jest zaproponowanie przez pożyczkobiorcę innej formy zabezpieczenia, które podlegać będzie ocenie przez pośrednika finansowego.
Ze względu na preferencyjny charakter pożyczek, udzielane wsparcie stanowi pomoc de minimis. 
 
W ramach środków pożyczki można sfinansować m.in.:
  • Środki trwałe niezbędne do rozpoczęcia prowadzenia działalności,
  • Towary podlegające sprzedaży w ramach prowadzonej działalności,
  •   Szkolenia,
  •  kursy,
  • Koszty stałe związane z prowadzeniem działalności do 6 miesięcy od jej podjęcia (np. czynsz za wynajem lokalu),
  •  Środek transportu, z wyłączeniem działalności prowadzonej w transporcie drogowym towarów.
 
Umorzenie pożyczki
Pożyczkobiorcy, którzy skorzystali zarówno z pożyczki na założenie działalności jak i z pożyczki na utworzenie stanowiska pracy dla skierowanego przez urząd pracy bezrobotnego, mogą ubiegać się o umorzenie części zadłużenia.
Warunki umorzenia pożyczki: konieczność utrzymania miejsca pracy przez okres co najmniej 12 miesięcy, zatrudnienia pracownika na pełen etat, brak zaległości w spłacie pożyczki.
Decyzja o umorzeniu podejmowana jest przez Ministra do spraw pracy i uprzednim zaopiniowaniu wniosku pożyczkobiorcy przez instytucję finansującą oraz BGK.
Oprocentowanie:
0,18% w skali roku (0,1 stopy redyskonta weksli NBP) dla pożyczek na podjęcie działalności gospodarczej polegającej na prowadzeniu żłobka lub klubu dziecięcego z miejscami integracyjnymi lub polegającej na świadczeniu usług rehabilitacyjnych dla dzieci niepełnosprawnych oraz pożyczkobiorców będących opiekunami osób niepełnosprawnych.
0,44% w skali roku (0,25 stopy redyskonta weksli NBP) dla pozostałej grupy docelowej.
 
  1. Pożyczki na utworzenie stanowisk pracy dla bezrobotnych lub poszukujących pracy opiekunów osób niepełnosprawnych, w tym skierowanych przez PUP.
Pożyczki udzielane będą:
  • Podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą, w tym osobom, które skorzystały z pożyczki na założenie działalności gospodarczej
  • Niepublicznym przedszkolom, niepublicznym szkołom
  • Producentom rolnym
 
Warunki i zabezpieczenia
Aktualna możliwa wartość pożyczki: do 29 589,54 zł; jednostkowa wartość pożyczki nie może przekraczać 6-krotnej wysokości przeciętnego wynagrodzenia, o którym mowa w art. 2 ust. 1 pkt 28 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
 
Okres spłaty
do 3 lat
 
Zabezpieczenie spłaty: 
  • weksel własny pożyczkobiorcy
  •  poręczenia osób fizycznych; w zależności od oceny pośrednika finansowego poręczycielem może być ta sama osoba fizyczna, która poręczyła spłatę pożyczkę na podjęcie działalności gospodarczej
 
Zamiast poręczenia możliwe jest zaproponowanie przez pożyczkobiorcę innej formy zabezpieczenia, które podlegać będzie ocenie przez pośrednika finansowego.
W przypadku beneficjentów Programu innych niż osoby fizyczne, zabezpieczenie spłaty pożyczki ustalane jest indywidualnie dla każdej transakcji, na podstawie oceny sytuacji ekonomiczno-finansowej podmiotu ubiegającego się o pożyczkę oraz w zależności od formy prawnej prowadzonej działalności.
 
Pożyczkobiorca może również stworzyć i uzyskać pożyczkę dla kilku stanowisk.
 
Ze względu na preferencyjny charakter pożyczek, udzielane wsparcie stanowi pomoc de minimis.
 
Na utworzonym ze środków pożyczki stanowisku pracy można zatrudnić:
  • Osobę bezrobotną, w tym skierowaną przez PUP w pełnym wymiarze czasu pracy.
  • Opiekuna osoby niepełnosprawnej w niepełnym wymiarze czasu pracy (jednak nie mniejszym niż połowa pełnego wymiaru czasu).
  • Poszukującego pracy absolwenta w pełnym wymiarze czasu pracy.
  • Zatrudnienie pracownika musi nastąpić na podstawie umowy o pracę.

 
Umorzenie pożyczki
Pożyczkobiorcy którzy skorzystali z zarówno z pożyczki na założenie działalności jak i z pożyczki na utworzenie stanowiska pracy dla skierowanego przez urząd pracy bezrobotnego, mogą ubiegać się o umorzenie części zadłużenia.
 
Warunki umorzenia: utrzymanie miejsca pracy przez okres co najmniej 12 miesięcy, zatrudnienia pracownika na pełen etat, brak zaległości w spłacie pożyczki.
 
Decyzja o umorzeniu podejmowana jest przez Ministra do spraw pracy po ówczesnym zaopiniowaniu wniosku pożyczkobiorcy przez pośrednika finansowego oraz BGK.
 
Oprocentowanie: 
 0,18% w skali roku (0,1 stopy redyskonta weksli NBP) dla pożyczki udzielonej przedsiębiorcy będącemu opiekunem osoby niepełnosprawnej oraz pożyczki na utworzenie stanowiska pracy związanego bezpośrednio ze świadczeniem usług rehabilitacyjnych dla dzieci niepełnosprawnych lub stanowiska pracy związanego bezpośrednio ze sprawowaniem opieki nad dziećmi niepełnosprawnymi lub prowadzeniem dla nich zajęć.
0,44% w skali roku (0,25 stopy redyskonta weksli NBP) dla pozostałych przedsiębiorców.

Więcej informacji.