Asset Publisher

Jednorazowe środki na utworzenie stanowiska pracy w spółdzielni socjalnej

Czym są jednorazowe środki na utworzenie stanowiska pracy w spółdzielni socjalnej?
Jednorazowe środki na utworzenie stanowiska pracy w spółdzielni socjalnej to pomoc finansowa udzielana przez powiatowy urząd pracy w związku z tworzeniem stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego, skierowanego opiekuna[i] lub skierowanego poszukującego pracy niepozostającego w zatrudnieniu lub niewykonującego innej pracy zarobkowej i zatrudnieniem na tym stanowisku skierowanych osób przez okres 24 miesięcy.

Kto może otrzymać jednorazowe środki na utworzenie stanowiska pracy w spółdzielni socjalnej?
Środki może otrzymać spółdzielnia socjalna.

W jakiej wysokości można otrzymać jednorazowe środki na utworzenie stanowiska pracy w spółdzielni socjalnej?
Jednorazowe środki na utworzenie stanowiska pracy mogą być przyznane w wysokości nie wyższej niż 6-krotność przeciętnego wynagrodzenia.

Co należy zrobić, aby otrzymać jednorazowe środki na utworzenie stanowiska pracy w spółdzielni socjalnej?
Spółdzielnia socjalna ubiegająca się o jednorazowe środki na utworzenie stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego / skierowanego opiekuna / skierowanego poszukującego pracy składa odpowiedni wniosek w powiatowym urzędzie pracy właściwym ze względu na swoją siedzibę lub ze względu na miejsce wykonywania pracy przez skierowanego bezrobotnego / skierowanego opiekuna / skierowanego poszukującego pracy.

Wniosek o refundację może być uwzględniony, jeżeli jest kompletny i prawidłowo sporządzony, a starosta dysponuje środkami na jego sfinansowanie.

Szczegółowe warunki, jakie muszą spełnić ubiegający się o jednorazowe środki na utworzenie stanowiska pracy określa rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27 września 2018 r. w sprawie przyznawania środków na podjęcie działalności na zasadach określonych dla spółdzielni socjalnych, utworzenie stanowiska pracy oraz finansowanie kosztów wynagrodzenia skierowanej osoby w spółdzielni socjalnej (Dz.U. z 2018 r. poz. 1859).

Jednorazowe środki na utworzenie stanowiska pracy w spółdzielni socjalnej przyznawane są na podstawie umowy zawieranej ze starostą (działającym w jego imieniu dyrektorem powiatowego urzędu pracy). Środki te stanowią pomoc de minimis i są udzielane zgodnie z warunkami dopuszczalności tej pomocy.


Obowiązki wynikające z umowy o przyznanie jednorazowo środków na utworzenie stanowiska pracy w spółdzielni socjalnej
Środki są przekazywane spółdzielni po podpisaniu stosownej umowy. W terminie do 2 miesięcy od dnia przekazania środków należy przedłożyć rozliczenie zawierające zestawienie kwot wydatkowanych. Kwoty wydatków ujmowane są z uwzględnieniem podatku od towarów i usług, który podlega zwrotowi w przypadku jego odliczenia lub zwrotu przez organ podatkowy.
 
Do podstawowych obowiązków spółdzielni, która otrzymała środki należy m.in.:
  • zatrudnienie na wyposażonym lub doposażonym stanowisku pracy przez okres co najmniej 24 miesięcy skierowanego bezrobotnego/ skierowanego opiekuna / skierowanego poszukującego pracy w pełnym wymiarze czasu pracy,
  • utrzymanie przez okres co najmniej 24 miesięcy stanowisk pracy utworzonych w związku z przyznanymi środkami.
 
Podstawa prawna
  • ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2019 r. poz. 1482, z późn. zm.) – art. 46
  • rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27 września 2018 r. w sprawie przyznawania środków na podjęcie działalności na zasadach określonych dla spółdzielni socjalnych, utworzenie stanowiska pracy oraz finansowanie kosztów wynagrodzenia skierowanej osoby w spółdzielni socjalnej (Dz.U. z 2018 r. poz. 1859)
  • rozporządzenie Komisji (UE) nr 1407/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis (Dz. Urz. UE L 352 z 24.12.2013, str. 1)
  • rozporządzenie Komisji (UE) Nr 1408/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis w sektorze rolnym (Dz. Urz. UE L 352/9)
 

[i] Opiekun oznacza poszukującego pracy niepozostającego w zatrudnieniu lub niewykonującego innej pracy zarobkowej opiekuna osoby niepełnosprawnej, z wyłączeniem opiekunów osoby niepełnosprawnej pobierających świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych, lub zasiłek dla opiekuna na podstawie przepisów o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów