DODATEK AKTYWIZACYJNY
Zgodnie z art. 233 Ustawy z dnia 20 marca 2025r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia prawo do dodatku aktywizacyjnego przysługuje bezrobotnemu posiadającemu prawo do zasiłku dla bezrobotnych, jeżeli z własnej inicjatywy podjął:
- zatrudnienie lub inną pracę zarobkową (umowa zlecenia, umowa agencyjna);
- działalność gospodarczą zgodnie z warunkami dopuszczalności pomocy de minimis (NOWOŚĆ! od czerwca 2025r.).
Starosta przyznaje dodatek aktywizacyjny od dnia złożenia wniosku po udokumentowaniu podjęcia zatrudnienia lub wykonywania innej pracy zarobkowej albo prowadzenia działalności gospodarczej.
Dodatek aktywizacyjny przysługuje w wysokości 50 % zasiłku (861 złotych za pełen miesiąc) przez połowę okresu, w jakim przysługiwałby bezrobotnemu zasiłek.
Dodatek aktywizacyjny nie przysługuje w przypadku:
1) podjęcia przez bezrobotnego z własnej inicjatywy:
- zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej u pracodawcy, który był jego ostatnim pracodawcą, lub dla którego ostatnio wykonywał inną pracę zarobkową przed zarejestrowaniem jako bezrobotny,
- pracy za granicą Rzeczypospolitej Polskiej u pracodawcy zagranicznego.
2) przebywania na urlopie bezpłatnym,
3) nieobecności nieusprawiedliwionej,
4) podjęcia działalności gospodarczej w wyniku otrzymania środków na dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej lub innych środków publicznych,
5) podjęcia pracy w spółdzielni socjalnej w wyniku otrzymania jednorazowych środków na założenie lub przystąpienie do spółdzielni socjalnej,
6) zgłoszonego do CEIDG zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej.
Dodatek aktywizacyjny wypłaca się w okresach miesięcznych z dołu na rachunek płatniczy. Za niepełny miesiąc wysokość dodatku aktywizacyjnego ustala się dzieląc kwotę dodatku przez 30 i mnożąc przez liczbę dni kalendarzowych przypadających w okresie, za który przysługuje dodatek aktywizacyjny.
Dodatek aktywizacyjny wypłacany jest w terminach ustalonych przez PUP, nie później niż w ciągu 14 dni od dnia upływu okresu, za który świadczenie jest wypłacane.
MK