Powiatowy Urząd Pracy w Bielsku Podlaskim ogłasza nabór wniosków pracodawców
o przyznanie środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców.
Wnioski będą przyjmowane w dniach: 13.02.2023 r. - 15.02.2023 r.
w Powiatowym Urzędzie Pracy w Bielsku Podlaskim, 17-100 Bielsk Podlaski, ul. 3 Maja 17, w godzinach 7:30 – 15:30 lub w przypadku posiadania bezpiecznego podpisu elektronicznego weryfikowanego za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu z zachowaniem zasad przewidzianych w przepisach o podpisie elektronicznym lub podpisu potwierdzonego profilem zaufanym elektronicznej platformy usług administracji publicznej, w formie elektronicznej na adres: bibe@praca.gov.pl, albo za pośrednictwem platformy e-PUAP (od dnia 13.02.2023 r. od godz. 7:30 do dnia 15.02.2023 r. do godz. 15:30)Wnioski, które wpłyną w terminie innym niż wskazany przez Urząd zostaną zwrócone pracodawcy bez rozpatrzenia.
Zgodnie z priorytetami ustalonymi przez Ministra właściwego ds. pracy, w 2023 roku środki z KFS przeznaczone mogą być na:
- Wsparcie kształcenia ustawicznego skierowane do pracodawców zatrudniających cudzoziemców.
- Wsparcie kształcenia ustawicznego w związku z zastosowaniem w firmach nowych procesów, technologii i narzędzi pracy.
- Wsparcie kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych.
- Wsparcie kształcenia ustawicznego dla nowozatrudnionych osób (lub osób, którym zmieniono zakres obowiązków) powyżej 50 roku życia.
- Wsparcie kształcenia ustawicznego osób powracających na rynek pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem oraz osób będących członkami rodzin wielodzietnych.
- Wsparcie kształcenia ustawicznego osób poniżej 30 roku życia w zakresie umiejętności cyfrowych oraz umiejętności związanych z branżą energetyczną i gospodarką odpadami.
Przy rozpatrywaniu wniosków uwzględnia się:
1) zgodność dofinansowywanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków KFS na dany rok;2) zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego
z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy;
3) koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS
w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku;
4) posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego;
5) w przypadku kursów – posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego;
6) plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS;
7) możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku,
z uwzględnieniem limitów, o których mowa w art. 109 ust. 2k ustawy.
W przypadku niewystarczających środków KFS Powiatowy Urząd Pracy w Bielsku Podlaskim, przyznając środki, będzie zwracał szczególną uwagę na wnioski pracodawców, którzy ubiegają się o przyznanie środków KFS po raz pierwszy, wnioski małych firm, wnioski o małej wnioskowanej kwocie wsparcia, a także wnioski, które otrzymały wyższą punktację podczas ich oceny. W tej sytuacji Powiatowy Urząd Pracy zastrzega możliwość przyznania pracodawcy środków w kwocie niższej od wnioskowanej.
Przed złożeniem wniosku prosimy o zapoznanie się z obowiązującym w Powiatowym Urzędzie Pracy w Bielsku Podlaskim Regulaminem dotyczącym finansowania kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców ze środków KFS oraz komentarzem do stosowania priorytetów wydatkowania środków KFS w 2023 r.
Na finansowanie kształcenia ustawicznego w ramach limitu podstawowego KFS w 2023 roku Powiatowy Urząd Pracy w Bielsku Podlaskim dysponuje kwotą 331 572,00 zł.W ramach KFS mogą być pokryte koszty kształcenia ustawicznego w wysokości 80% całkowitych jego kosztów, 20% kosztów pokrywa pracodawca. W przypadku mikroprzedsiębiorstw z KFS można pokryć 100% kosztów kształcenia ustawicznego. W obu przypadkach łączny koszt szkolenia jednego uczestnika w danym roku nie może przekroczyć kwoty 300% przeciętnego wynagrodzenia.
Środki z KFS stanowią pomoc udzielaną zgodnie z warunkami dopuszczalności pomocy
de minimis.